Градоначелник Лавова Андриј Садовиј рекао је да је неколико пројектила погодило фабрику за поправку авиона, али је објекат затворен пре напада и да нема извештаја о жртвама.
Прелиминарни извештаји показују да је Русија у петак ујутро испалила шест пројектила на Лавов, саопштиле су украјинске оружане снаге. Сугерише да би ове ракете могле бити ваздушне ракете лансиране из ратних авиона изнад Црног мора.
Двоје од шесторице задржано је од стране система противваздушне одбране, наводи се у извештају Оружаних снага на Фејсбуку.
Напад ће изазвати забринутост да би се руски рат могао проширити даље на запад. Ево шта треба да знате о важности Лавова.
Локација
Око 43 миље (70 километара) од пољске границе, Лив је на прагу НАТО-а – тако да ако се напади овде повећају, то ће имати међународне последице.
Избеглице
Лив је постала сигурно уточиште за Украјинце који беже из других ратом захваћених подручја земље.
Према речима градоначелника, пружа услуге за више од 200.000 интерно расељених лица у више од 700.000 градова. Они су преплавили град Лив у потрази за релативном сигурношћу, а многи су га користили као стајалиште пре преласка границе.
Логистика
Огромна територија служи као важан пут за снабдевање оружјем за украјинску војску и шири напор отпора, осујећујући планове Москве за инвазију налик Блиц-у.
Путеви снабдевања Западне Украјине постали су још важнији пошто је Русија пресекла поморске путеве и опсадила југ земље. На северу је Белорусија, која је домаћин руских трупа и једна је од лансирних рампи за инвазију.
Култура и историја
Историјски центар Ливи је УНЕСЦО-ова светска баштина, а Национални музеј чува неке од најкомплетнијих светих средњовековних уметности у земљи и ретке верске рукописе.
Како се наводи на званичном сајту града, Ливе је био место прве масовне акције Украјине у подршци независности током пада комунизма.
17. септембра 1989. са 100.000 учесника Лив је постао место највећих демонстрација подршке оживљавању независности Украјине.
Закон о државној независности Украјине усвојен је 24. августа 1991. године, а стотине људи преплавило је улице Лива следећег дана у знак славља.
„Као неоспорна престоница украјинске културе, духовности и националног идентитета, Лив је увек играо кључну улогу у развоју демократије и борби за независност Украјине“, наводи се на сајту.
На почетку сукоба, генерални директор Унеска Одри Азол рекла је: „Морамо да сачувамо културно наслеђе Украјине као сведочанство прошлости, али и као катализатор мира и јединства за будућност међународне заједнице. наша дужност да сачувамо и сачувамо“.
Привремени темељ
Град је такође постао привремени дом за многе медије и амбасаде које су биле принуђене да се преселе из украјинске престонице Кијева.

„Решавач проблема. Зомби гуру. Интернет ентузијаста. Неизвињавајући се заговорник путовања. Организатор. Читач. Заљубљеник у алкохол.“