НАСА се спрема да покаже за шта је способан свемирски телескоп Џејмс Веб када свемирска агенција објави прве слике у боји из опсерваторије пре него што започне научне операције које ће открити мистерије универзума.
После Божићно јутро почиње, огледало телескопа од 6,5 метара се отворило, а његов штитник од сунца величине тениског терена испружио се у свемир. Телескоп је сада постављен 1 милион миља од Земље И, када буде пуштен у рад, спреман је да започне научна посматрања деценијама у настајању.
НАСА, Европска свемирска агенција и Канадска свемирска агенција планирају да објаве прве слике у пуној боји и спектроскопске податке са свемирског телескопа Џејмс Веб у уторак, 12. јула у 10:30 часова по источном времену. Откривање ће се преносити уживо онлајн на НАСА.гов и на платформама друштвених медија агенције.
Сматрајте ово пријатељским упозорењем да ће ове пажљиво планиране космичке слике бити свуда у уторак.
Вебов тим за снимање је већ поделио делове Вебових способности, што указује да ће у предстојећим филмовима имати о чему да разговарају.
У априлу су свемирска агенција и њени телескопски партнери објавили Прва слика снимљена након поравнања и „финог фазирања“ елемента оптичког телескопа.
НАСА Веб оперативни научник Џејн Ригби објаснила је да Вебов тим није изабрао звезду под називом 2МАСС Ј17554042+655127 из било ког научног разлога. Ипак, иако је звезда била сто пута слабија него што је људско око могло да види, била је заслепљујуће сјајна за Веба и сведочило је о осетљивости телескопа.
Затим у мају, тим Веб Сциенце Поделио је слику Великог Магелановог облака, сателит Млечног пута, који се користи за тестирање средњег инфрацрвеног инструмента телескопа или МИРИ. Слика испод приказује исту сцену коју су снимиле НАСА-ин сада пензионисани Спитзер свемирски телескоп инфрацрвена камера и Вебов МИРИ.

„Шпицер нас је много научио, али то је као цео нови свет, невероватно леп“, рекла је у мају Марша Раик, главни истраживач Вебове блиске инфрацрвене камере.
Уочи великог открића, НАСА је објавила листу космичких циљева за Вебове прве слике. Према наводима свемирске агенције, објекте је одабрао међународни панел који се састоји од представника НАСА-е, ЕСА, ЦСА и Научног института за свемирски телескоп.
Прве слике у боји свемирског телескопа Џејмс Веб укључују највеће и најсјајније маглине у свемиру, маглину Карина, удаљену 7.600 светлосних година, и ВАСП-96 б, гасну егзопланету удаљену 1.150 светлосних година од Земље. Маглина Јужни прстен, облак гаса који се шири око умируће звезде, биће представљен у првом издању података ЈВСТ-а. Коначно, Степхенов квинтет, мало јато галаксија у сазвежђу Пегаз, и јато галаксија познато као СМАЦКС 0723 ће тестирати могућности посматрања опсерваторије у дубоком пољу.

Менаџери мисије ЈВСТ кажу да телескоп има довољно горива да настави са радом деценијама због своје прецизне путање лансирања. Његов претходник, свемирски телескоп Хабл, непрекидно ради више од 30 година у орбити око 300 миља од Земље. Након што су се прве слике вратиле мутне, НАСА-ини астронаути су спровели неколико свемирских мисија како би поправили дефект у Хабловом примарном огледалу.
Свемирски телескоп Џејмс Веб је удаљен око 1 милион миља од Земље, што значи да поправка не долази у обзир. На срећу, Вебове прве слике су се вратиле јасне.

„Решавач проблема. Зомби гуру. Интернет ентузијаста. Неизвињавајући се заговорник путовања. Организатор. Читач. Заљубљеник у алкохол.“